Show Racism the Red Card Creative Competition awards 2010-2017

Show Racism the Red Card Creative Competition awards down the years.

• Overall winner: Navan Educate Together
• Youth service award: Youthreach Progression Navan
• Primary school: CBS Dundalk
• Second level: St Pauls CBS, North Brunswick Street
Commendations to: Comeragh College, Schull Community College, Tullamore ETNS, Clane Youth, CBS Primary Dundalk, Dunshaughlin Community College


  •  Overall Winner: Schull Community College, Co Cork
  • Youth Service Award: Attic Youth Project, Co Longford
  • Youthreach Award: Youthreach Progression Navan, Co Meath
  • Primary School Award: Craigtown National School, Co Donegal
  • Second Level Award: Maria Immaculata Community College, Co Cork
  • Individual Award: Patrick O’ Reilly, Foroige Probation Project Cork, Co Cork
  • Best Poster: Mark Keogh, Naas CBS, Co Kildare

Highly Commended:

Commendations to: Athlone Community College, Finglas Youth Service, Rosemont Secondary, Marian College, Merlin College, Eureka Secondary, Ballymun Youthreach, Presentation Thurles, Pobalscoil Inbhir Sceine, Loreto Fermoy


  • Overall Winner:St Tiernans Community School
  • Youth service: Involve Youth Service
  • Primary school: Caherline National School, Co.Limerick
  • Second level: Douglas Community School


  • Overall Winner: Castaheany ETNS
  • Youth service: Youthwork Ireland Cork
  • Primary school: Holy Spirit BNS
  • Second level: Maria Immaculata Community College


  • Overall winner: Blakestown Community School
  • Youthreach category: Navan Youthreach, Co. Meath
  • Youth service category: Involve Youth, Navan, Co. Meath
  • Primary school: Scoil Choilm CNS
  • Second level:
    Special education services category: National Learning Network, Limerick.

Special commendations: Colaiste an Craobháin, Fermoy, Co. Cork; Poppintree Youth Project, Ballymun; Our Lady of Mercy National School, Cahir, Co. Tipperary and Castaheany Educate Together, Dublin 15

• Overall winner: St Eunans National School
• 2nd place: Scoil Naomh Brid
• 3rd place: Castaheany ETNS
Commendations: Maria Immaculata Community College Dunmanway, Navan Youthreach Progression, Tralee Community College, Salesians Pallaskenry, St Marys BNS Dublin 4, Holy Family Senior National School, Youthwork Ireland Monaghan

• Overall winner: Blakestown Community School
• Runner up: St Dominics NS
• Runner up: Kilcolgan ETNS
• Runner up: Trinity Comprehensive Ballymun
• Runner up: St Raphael’s GNS
• Runner up: St Michael’s NS Limerick
Commendations: Patrick’s National School, Carndonagh, Co Donegal, St Eunans Natinoal School, Raphoe, Co Donegal, Bradog Youth Service, Dublin 1 Mary Immaculate Community College, Dunmanway, Co Cork, Wicklow Travellers Youth Group, Lifford Youthreach, Donahies Community School, St Declans College Cabra

• Overall winner: St Eunans National School
• Runners up: Cavan Youthreach and Ursuline College Sligo, Blakestown Community School to view some entries

This entry was posted in News/ Comment. Bookmark the permalink.